Befrielse. »Danmark var overflødighedshornets brede åbning.« Ved Tysklands kapitulation i 1945 søgte tre amerikanske økonomer indsigt blandt nazitoppen, der var strandet ved den dansk-tyske grænse. Og de tog til Danmark for at slappe af.
En behagelig afveksling
I maj 1945, straks efter Nazitysklands kapitulation, ankom tre amerikanske økonomer til det dansk-tyske grænseland. Alle unge og uhyre begavede, alle i alderen 35-38 år: George W. Ball, Paul Nitze og John Kenneth Galbraith. Alle tre på vej frem i lysende karrierer, der skulle gøre to af dem til ministre og den tredje verdensberømt som samfundstænker.
De var alle posteret i det amerikanske Strategic Bombing Survey (SBS) med base i London. Det var en enhed, som præsident Roosevelt havde etableret i 1944, da han tvivlede på det amerikanske luftvåbens rapporter om de kostbare bombetogter. Hvor meget kunne man i grunden udlede af luftfotos af tyske industriområder fra 3.000 meters højde?



