Onsdag. Svenskerne ønsker inkluderende jul, regeringen er i intern pensionsstrid, og kong Frederik får et kritisk spørgsmål. Her er …
Dagen ifølge Leny Malacinski
Dette overblik udkommer også som nyhedsbrev. Læs mere og tilmeld Dem her.
Kære læser
Den svenske stålproducent SSAB har udsendt en mail til sine medarbejdere med gode råd til en »inkluderende jul«. For eksempel bør man undgå at sige jul:
»Når vinterferien nærmer sig, er det almindeligt at ønske alle en 'god jul'. Sæsonen er dog rig på festligheder fra forskellige kulturer og religioner. For at inkludere flere forskellige slags fejringer kan vi i stedet sige 'god helg' (weekend eller helligdage, red.).«

I mailen er der også tips til »inkluderande språk«, blandt andet bør man undgå at sige »efter jul«, men i stedet sige »efter helligdagene« eller »i begyndelsen af året«.
Man må tage hatten af for svenskerne. Selv når børnesoldater er ved at overtage landet, og de stirrer ind i deres egen kulturelle undergang, kravler de selv op i kisten og lukker låget efter sig.
1. Pensionskrig i regeringen
Socialdemokraterne og Moderaterne har indrykket hver deres næsten identiske annonce om pension. I en række dagblade har Socialdemokraterne indrykket en annonce med rød baggrund og overskrifterne PENSION og VI GØR DET ORDENTLIGT. Her står, at Socialdemokraterne for fire år siden fik vedtaget arnepensionen, og at det er på tide at stoppe stigningen i tilbagetrækningsalderen. Moderaterne har til gengæld lagt en lilla annonce på de sociale medier med overskrifterne PENSION og LAD OS GØRE DET ORDENTLIGT. Her står, at Moderaterne for fem år siden fik vedtaget seniorpensionen, og at det er på tide at hæve pensionsalderen.

»Passiv-aggressiv julestemning i regeringen,« som TV 2s politiske redaktør, Hans Redder, bemærkede på X.
Kan den her regering ikke snart selv trække sig tilbage. Vi andre mister flere procent af vores arbejdsevne bare af være tilskuere.
2. Et kritisk spørgsmål til kong Frederik
En journalist fra Ekstra Bladet blev truet med blacklisting af Kongehuset, fordi han stillede et spørgsmål om Egyptens præsident, Abdel Fattah al-Sisi. Al-Sisi har fået tildelt Elefantordenen, og optrinet fandt sted foran gallataflet på Christiansborg Slot fredag aften, da præsidenten og kong Frederik gik forbi. Journalisten spurgte: Donald Trump har sagt, at Al- Sisi er Trumps yndlingsdiktator, er det også Kongens følelse efter i dag?
»Han nåede at stille spørgsmålet, men blev så hevet i ærmet og fik at vide, at hvis det skete igen, så kunne det få konsekvenser,« siger redaktionschef på Ekstra Bladet James Kristoffer Miles til fagbladet Journalisten.

Egypten er Danmarks 46. største eksportmarked, og ifølge Udenrigsministeriet udgør eksporten til Egypten kun 0,3 procent af Danmarks samlede eksport. Kongehuset er dermed langt billigere til salg i dag end i 2012, hvor Dronning Margrethe tog imod den kinesiske præsident til gallamiddag på Christiansborg. Dengang viftede kineserne med handelsaftaler for milliarder, hvis bare regeringen og Kongehuset ville se den anden vej, mens dansk politi fjernede alle de irriterende Tibet-flag fra demonstranternes hænder.
3. De syriske flygtninge
Det er slet ikke sikkert, at de syriske flygtninge i Danmark kan sendes hjem, selv hvis Syrien på et tidspunkt bliver vurderet som et sikkert land. Ifølge lektor i udlændingeret Peter Starup vil de fleste syriske flygtninge til den tid have fået permanent opholdstilladelse.
»Det kan ikke lade sig gøre at inddrage opholdstilladelser for en større andel af syrere. Det kommer ikke til at ske. Nu skal man først undersøge, hvordan det spænder af i Syrien. Dernæst skal Flygtningenævnet lave prøvesager for syrerne. Det kan også strække sig over flere år,« siger han til Berlingske.
Man får efterhånden en smule ondt af integrationsminister Kaare Dybvad Bek. Han havde lige øjnet håb for at hjemsende syrerne efter diktatoren Bashar al-Assads fald, og efter hans fejlslagne Rwanda-plan under man ham næsten at få lov at udvise bare én enkelt flygtning.

Venlig hilsen
Leny Malacinski
Del:
