Kommentar. Røgsløret fra overfladiske debatter om race får os til at glemme kritikken af amerikansk kulturimperialisme.

Retfærdighed for Dahomey

I dag har den amerikanske film The Woman King dansk premiere. Filmen er i løbet af året blevet omtalt som et stort skridt i den rigtige retning for repræsentationen af det i globale sammenhænge ofte usynliggjorte afrikanske kontinent.

Den fortæller en virkelig historie om det vestafrikanske kongedømme Dahomey (der lå i det område, der i dag er Benin) og dets hær af kvindekrigere, agojierne, der i 1823 kæmper for at befri en gruppe kvinder fra deres rige, der er blevet taget til fange af det nærliggende slavehandlende Oyo-imperium.

lawj
(f. 1986) skriver om film og litteratur og om, hvordan internettet og den teknologiske udvikling forandrer verden. Uddannet i engelsk og nordisk sprog og litteratur fra Aarhus Universitet og har en ph.d. i amerikansk litteratur ved Hebrew University.