Kulturhistorie. En lørdag morgen i februar døde ejeren af Danmarks sidste videoudlejningsbutik, Ole Stenstrup Høy, i en bilulykke. Hvad skal der nu ske med Video Shoppen i Hinnerup og dens næsten halvtreds tusind videoer?
Arven efter Video-Ole

Foto: Tobias Nicolai
Klokken er 17.55 en onsdag eftermiddag i begyndelsen af marts, men der er ikke noget lys tændt i Video Shoppen på Storegade 24 i Hinnerup uden for Aarhus. »Hele Ugen – 16-21« står der på en håndskrevet seddel på døren. Udenfor lyser en lampe med gult skær, og op ad facaden står bårebuketter og støtter sig.
Han blev kaldt Video-Ole, manden, der havde butikken. Det var sådan, Ole Stenstrup Høy var kendt – ikke bare i Hinnerup, men blandt videonørder landet over. Uden undtagelser stod han på alle årets 365 dage i sin butik. Kun når det var jul og nytår, tillod han sig selv at gå en smule tidligere.
Del:


