Ulighed. Ved hjælp af et ældgammelt skatteregister fra Firenze påviser økonomer, at det påvirker en nulevende italieners personlige indkomst, hvad hendes forfædre tjente for 600 år siden.

Tak til tiptipoldefar

I syv generationer er medlemmerne af Buendía-familien dømt til ulykkelige liv afkoblet fra resten af verden i romanklassikeren 100 års ensomhed af Gabriel García Márquez. I den fiktive jungleby Macondo begår generation på generation de samme fejl og kan ikke undslippe familiens sørgelige skæbne.

I virkelighedens verden kan det være svært at undslippe familieskæbnen efter 20 til 25 generationer, ifølge et nyt studie. Ens position i samfundet og personlige økonomi er nemlig afhængig af, hvordan ens forfædre klarede sig helt tilbage i middelalderen, viser studiet, der er baseret på italienske data. Men modsat i Márquez’ roman kan familiens skæbne være en fordel for nogen.

khth
(f. 1992) er journalist og skriver om politik og økonomi. Uddannet cand.scient.pol. fra Københavns Universitet. Han har skrevet for Weekendavisen siden 2017 og har tidligere skrevet for den tyske avis Die Tageszeitung.

Andre læser også