Anmeldelse: Sandhedsbjerget. Når man trækker på så mange genreklicheer, som Therese Bohman gør i sin roman Sandhedsbjerget, skal der helst komme mere ud af det end lommefilosofi. Det er desværre ikke tilfældet.
Ditten, dutten og datten
Når jeg skal visualisere en roman for mit indre, sker det, at jeg forestiller mig den stereotype fremstilling af Frankensteins monster: et væsen sat sammen af forskellige menneskers legemsdele (det er der ingen grund til at tro, at Mary Shelley forestillede sig). Så kan man se, at plottet udfolder sig som i Et dukkehjem. Så er der en karakter, der da vist er skåret over Vronskij i Anna Karenina. Så er der en tone, som umiskendeligt efterligner Virginia Woolf.
At stjæle, låne eller videredigte på kendt stof er ikke et problem i sig selv. Heller ikke originalitet opstår i et vakuum. Nej, problemet kan opstå i syningerne, når disse bliver for grove og sløsede. Sandhedsbjerget af svenske Therese Bohman er sådan en bog.
