Anmeldelse. Kæmpemæssige fugle, syvbenede edderkopper og Sankt Jørgen på taget. Intet sted var busstoppestederne så fantasifulde som i det konforme Sovjetunionen. Canadisk fotograf rejste 50.000 kilometer for at forevige dem, inden de forsvinder, og hans danske rejsemakker har skrevet en bog om oplevelsen.
Poetiske nedslag i landskabet
Mangler verden litteratur med busstoppestedsjægeren som helt? Kristoffer Hegnsvad rejser spørgsmålet i sit værk Også i nat drømte jeg om sovjetiske busstoppesteder og skønner selv, at der formentlig »for nuværende findes syv læsere derude. Men tænk, hvilke læsere det er!«.
Det ville nu være synd, hvis Hegnsvads skildring af den canadisk-tyske fotograf Christopher Herwigs årelange passion for at forevige læskure ved busholdepladser i Rusland, Ukraine, Belarus, de baltiske lande og de centralasiatiske republikker ikke fandt et lidt bredere publikum.
Del: