Biografi. Han hjalp tusinder af kvinder i nød og blev fængslet og forfulgt for det. Portræt af den seksualpolitiske pioner Jonathan Leunbach.
Abortlægen
En kvinde på 37 skriver til doktor Leunbach, hun er efter otte fødsler angst for at være blevet gravid igen. To af de overlevende børn er på sanatorium, en har tuberkulose, den mindste på tre er meget svagelig. »De vil derfor kunne forstå, at vi har været bange for at få flere børn og har, fra vi fik den sidste, stadig brugt franske artikler, men var så uheldige, at den gik i stykker, og jeg er nu dårlig med alle symptomer på svangerskab.«
En anden kvinde, 28 år, har fået seks børn og er nu gravid igen. Kender doktoren et middel, der kan hjælpe hende? En tredje, mor til syv børn, spørger, om daglig sæbeudskylning mon kan hjælpe?
Del: