YouToo. »Jeg kan bekymre mig for, at de kvinderettigheder, som I unge kvinder skulle til at nyde godt af nu, vil blive rullet tilbage i en hævngerrig krig mellem kønnene.« Katja Kvaale skriver fra én generation af feminister til den næste.
Brev til min datter
Din mormor kaldte engang mig og dine mostre sammen i stuen. Hun havde atypisk nok skænket sig en dobbelt Bailey på is for at kunne meddele os, at vi egentlig ikke behøvede at gøre, som hun havde gjort: kun at dyrke sex med én eneste mand i hele sit liv. Vi søstre skævede skælmsk til hinanden; selvom vi endnu ikke var fyldt 20, var vi uden din mormors rådgivning allerede en slags verdensdamer med adskillige mænd i vores kølvand.
Udviklingen for Danmarks kvinder har været vild de sidste 100 år. Da min egen mormor, din oldemor, blev født, havde kvinder i Danmark ikke stemmeret. Lå en lystig kvinde med mænd uden for ægteskab, var hun devalueret, billig, socialt død, færdig. Vi kan takke førstebølgefeministerne for stemmeretten; for at blive anerkendt som selvstændigt tænkende individer med den grundlæggende demokratiske ret til politisk indflydelse. Men den seksuelle revolution kan vi takke andenbølgefeministerne i 1960erne og 70erne, altså rødstrømperne, for. Og husk, at med den seksuelle ligestilling og frihed fik vi danske kvinder også ansvar for egen seksualitet og medansvar for at sige til og fra.
Del: