Virus. Ifølge Cepos har den danske nedlukning været alt for dyr målt i forhold til de liv, man har reddet. Men hvad er det liberale alternativ i så fald?
Pandemiens pris
Nedlukningen skal redde 5.000 liv, før det svarer til den pris, vi normalt betaler.« Sådan lød det i en pressemeddelelse fra Cepos i sidste uge. Tænketanken havde opdateret en analyse, som de første gang præsenterede i marts. Her var de nået frem til, at man med nedlukningen havde brugt op til 20 gange så mange penge på at redde et menneskeliv, som man normalt ville bruge.
Nu kan de igen slå fast, at prisen for nedlukningen ikke står mål med gevinsten. Men er der overhovedet en modsætning mellem at redde økonomien og menneskers liv? Og hvad mener den liberale tænketank, at alternativet til nedlukning bør være?
Del:
