Pladask. Tine Høegs rørende kantede kærligheds- og kunstnerroman er den pool, alle forbitrede romantikere skal kaste sig i denne forsommer.
Efter køkkenfesten
Titlen Tour de Chambre kalder kåde, nostalgiske minder frem, en rituel leg i kollektiver og kollegier, en karrusel af værelsesbesøg og drikkelege, som perfekt symboliserer start-20rnes maniske relationsdannelse. Mens livet og jeget står åbent, og man rasende kaster sin kærlighed (erotisk og platonisk) på mennesker omkring sig, danner alle de livsvarige venskaber, man alligevel på tærsklen til 30rne står og har mistet igen.
Tine Høeg har skrevet den fineste kunstner- og kærlighedsroman om gabet mellem de livsfaser, som alle forbitrede romantikere kan kaste sig hovedkulds i.
Del: