Så vi kan forvente os et peak nu, eller måske i morgen, men så burde det også aftage igen.

Virus. Ifølge områdechefen Anders Tegnell ved den svenske pendant til Sundhedsstyrelsen var problemet med COVID-19s udbredelse i Sverige allerede ved at være aftaget for over tre uger siden. Således kunne han ved flere lejligheder berolige den svenske befolkning om, at faren var ved at drive over. Onsdag døde 45 mennesker i Stockholm alene, hvor dødstallet nu fordobles hver tredje dag. I regioner som Skåne, Västra Götaland, Östergötland og Sörmland fordobles dødstallet cirka hver femte dag. Kurver, man så magen til i Italien for tre uger siden, da Tegnell mente, man havde nået »peak« hinsidan.

Jeg ville selv opfatte det som upassende, at jeg stod og talte om kultur lige nu. Jeg har ikke brug for et pressemøde, men jeg skal gøre, hvad jeg kan, for at være til stede på anden vis.

Virus. Regeringens mest udskældte minister, kulturminister Joy Mogensen, afviste i sidste uge, at der var brug for en særlig indsats på kulturområdet for at komme igennem den nuværende krise. Det var decideret »upassende«. I denne uge inviterede hun alligevel ordførerne fra Folketingets partier til forhandlinger for at finde ekstra penge til kultur- og medieområdet.