Interview. Vesten kan lære af Ruslands realpolitiske tilgang i Mellemøsten. Men Putin vil stå stærkere ved at opgive Østukraine, droppe sine forsøg på at dominere nabolandene og nedprioritere modstanden mod NATOs udvidelse mod øst, mener Dmitrij Trenin, en af verdens førende eksperter i russisk udenrigspolitik.
Den ensomme stormagt
MOSKVA – Da Vladimir Putin rykkede ind for at hjælpe den syriske leder Bashar al-Assad i september 2015, forudså mange analytikere, at Ruslands præsident ville blive lemlæstet i den mellemøstlige hvepserede.
Men det er ikke sket, selv om russerne har lidt tab i krigen mod Assads hjemlige modstandere samt i sammenstød og uheldige episoder, som Tyrkiet, USA og Israel har været involveret i. I sidste ende har Rusland formået at navigere gennem diverse faldgruber og vende krigslykken for det syriske regime.
Del: