Denne artikel udkommer også i Weekendavisens daglige nyhedsbrev ‘Dagen ifølge’. Læs mere og tilmeld Dem her.

Kære læser

Efterhånden føles det næsten banalt at konstatere, at vi lever i en virkelighed, som overgår fantasien. Men ikke desto mindre er det rigtigt.

For især på den anden side af Atlanten har Donald Trump travlt med at udkonkurrere selv de mest kreative fiktive præsidenter.

I tv-serien House of Cards giver Frank Underwood sig selv mere magt ved at erklære national nødretstilstand, fordi arbejdsløsheden i USA er for høj. I virkelighedens verden har Trump netop gjort det samme med henvisning til landets store underskud på betalingsbalancen og andre økonomiske udfordringer.

Dagen ifølge ...

Hver dag giver Weekendavisens skribenter et personligt perspektiv på dagens og tidens mest bemærkelsesværdige historier. Tilmeld Dem nyhedsbrevet her.

Hermed giver jeg tilladelse til, at Weekendavisen dagligt sender en mail med udvalgte historier og i tilfælde af særlige historier og ekstraordinære begivenheder mere. Jeg bekræfter desuden, at jeg er over 13 år, og at Berlingske Media A/S må opsamle og behandle de anførte personoplysninger til det ovennævnte formål. Oplysningerne kan indeholde annoncer fra tredjepart og i visse tilfælde blive delt med disse. I vores privatlivspolitik kan De læse mere om tredjeparter og hvordan De trækker Deres samtykke tilbage.

1. Toldkrig mod hele verden

Selv efter Trumps standarder fik den ikke for lidt, da han i går aftes lancerede omfattende toldsatser mod alle lande i verden:

»Efter min mening er det en af de vigtigste dage i USAs historie. Det er vores økonomiske uafhængighedserklæring,« sagde Trump under en stor presselancering i Rosenhaven foran Det Hvide Hus.

Hans ordvalg var ikke tilfældigt. Netop den oprindelige uafhængighedserklæring fra 1776, som gjorde 13 nordamerikanske kolonier fri af den britiske kolonimagt, har en nærmest bibelsk status i USA, en slags Amerikansk Gammel Testamente.

Hvad Trump forsøger at gøre, er at bygge videre på det og skrive Det Nye Amerikanske Testamente med sig selv som økonomisk frelser. Og som bekendt er det ikke tro, men told, der er omdrejningspunkt i hans religion.

Foto: Brendan Smialowski, Scanpix
Foto: Brendan Smialowski, Scanpix BRENDAN SMIALOWSKI

På direkte tv afslørede han således de høje toldsatser, som nu bliver indført på varer fra udenlandske eksportører. Kina bliver straffet med 34 procent. EU med 20 procent. Som udgangspunkt bliver alle lande pålagt en standard toldsats på mindst ti procent. Selv en antarktisk øgruppe, hvor der kun bor pingviner.

Ifølge beregninger fra Dansk Industri vil alene den 20 procents told på EU reducere Danmarks BNP med 38 milliarder kroner og koste 13.000 job. Dertil kommer effekten af toldsatserne på alle andre lande og den uforudsigelighed, der er forbundet med en økonomisk toldkrig.

Både EU, Kina og andre lande har allerede sagt, at de vil svare igen med egne toldsatser og/eller andre modforanstaltninger.

2. Danske pensionspenge i USA

Trumps økonomiske verdenskrig kommer i øvrigt på et tidspunkt, hvor danske pensionsselskaber har investeret mere i USA end i EU (minus hjemmemarkedet Danmark). Det skriver Jyllands-Posten på baggrund af en analyse fra F&P, den danske brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaber.

»Pengene fra pensionsselskaber virker lidt som vand på et badeværelsesgulv. Vandet løber derhen, hvor der er lavest. Pengene løber derhen, hvor afkastet er størst,« forklarer F&Ps administrerende direktør, Kent Damsgaard, til Jyllands-Posten.

Og i de seneste år har afkastet altså været klart større i USA end i EU. I 2018 var det 16 procent af danskernes pensionsformuer, der blev investeret i USA. I dag er tallet oppe på 26 procent. Omvendt er EUs andel faldet fra 24 til 20 procent.

Det bliver interessant at se, hvor disse tal ender, hvis toldkrigen kommer til at stå på i flere og måske mange år.

3. En krig mod dansk fodbold

Og så til en anden slags krig, som især Brøndbys og til dels FCKs hooligans har ført mod resten af det fodboldinteresserede Danmark. Deres vold får nu nemlig den konsekvens, at Divisionsforeningen, som repræsenterer danske fodboldklubber, er nødt til at justere planen for afholdelsen af pokalfinalen.

Oprindeligt var det meningen, at den skulle afvikles på Brøndby Stadion. Men med kun fire klubber tilbage i turneringen står det nu klart, at det for eksempel kan ende med en finale mellem Silkeborg og FCK. I så fald tør Divisionsforeningen simpelthen ikke at lade storkampen blive spillet i Brøndby. Derfor bliver den flyttet til Herning.

Arkivfoto: Anthon Unger, Scanpix
Arkivfoto: Anthon Unger, Scanpix

I alt arbejder man nu med tre forskellige scenarier for, hvordan man skal håndtere kampen, hvor det blandt andet kan blive nødvendigt med særlige restriktioner og nedsat stadionkapacitet, hvis FCK og Brøndby mødes i finalen.

Kærlig hilsen – og god kamp!
Andrey Kazankov