Interview. »Hvis den katolske kirke ikke skal falde tilbage i pædofiliskandalerne, er det nødvendigt at udnævne kvinder til at varetage kirkens embeder og være med til at tage beslutningerne,« mener Anne Soupa, en kvinde, der ønsker at sætte sig i chefstolen som ærkebiskop af Lyon.
Måske kan jeg blive den næste pave i Rom
PARIS – Sjældent har en jobansøgning trukket så store overskrifter. Men når en kvindelig teolog udfordrer århundreders mandlig dominans i den katolske kirke, så vækker det opmærksomhed langt uden for kirkens egne rækker. Anne Soupa vil være ærkebiskop af Lyon. En umulig ambition? Og så alligevel ikke, mener den i Frankrig så respekterede kvinde, teolog og debattør Anne Soupa. Det er nemlig, ifølge hende, kirkens fremtid, der er på spil.
»Den katolske kirke har store vanskeligheder. Min ansøgning er en håndsrækning til kirken, der kan sikre et nyt blik på den og garantere, at vores kirke ikke forbliver lukket om sine egne problemer.«
Del: