Modekultur. Copenhagen Fashion Week er et varsel om fremtiden, og Weekendavisens udsendte beklædningsmeteorolog, Olga Ravn, afleverer her sin halvårlige trendudsigt.
Kampsport, pakkepost og talende træer

Okay, mine venner. Lad mig sætte scenen for jer. Det er august, 2023. På verdensplan har det været den varmeste juli nogensinde målt, i Norden den vådeste. I Norge evakueres 4.000 mennesker på grund af jordskred over oversvømmelser, ved Braskereidfoss er en nærliggende dæmning kollapset. I København står regnen ned i et forhæng, og her, min kære, midt i denne regnstorm, i denne kuppel af kold luft og væde, afholdes altså den halvårlige modeuge i København.
Og hvad ser jeg? I Eckersbergsgade i Kartoffelrækkerne holder Stine Goya show, og catwalken er iscenesat som en sommerfest i gaden, naboerne står og kigger fra deres altaner, og jeg mærker et sug, da Helena Christensen lukker showet i en isfugleblå satinkjole med en stram, kubistisk silhuet, detaljer af sølv, perler.


