Fantasi. Pixars nye animationsfilm er en af de bedste i studiets historie. Denne gang er eventyret mexicansk.

Kranier af sukker

Der er dødningehoveder af sukker, og børnene bliver klædt ud som skeletter, når man i Mexico fejrer De Dødes Dag. Det sker hvert år den 1. november og svarer lidt – faktisk meget – til vores Halloween.

I Mexico er det dagen, hvor man husker de døde og fejrer familien. Der er blomster, musik og fyrværkeri. Skønt skeletdragterne virker makabre, er De Dødes Dag altså ikke en gyserudgave af fastelavn. Det er en hellig, højtidelig festdag for landets 110 millioner indbyggere.

bogj
(f. 1955) er digter og cand.phil. i engelsk. Har skrevet om film, musik og litteratur for Weekendavisen siden 1981. Debuterede samme år som forfatter og har skrevet 40 bøger i snart sagt alle genrer, senest En kugle af liv (2019). Har bl.a. modtaget Kritikerprisen og Statens Kunstfonds 3-årige arbejdslegat. Læs mere på bogreenjensen.dk og blog.bogreenjensen.dk.