Lusetrav. Når helten er på spanden og ender i Nordnorge, kan det ikke blive mere nordic noir.

Ironi noir

Heine Bakkeid: Jeg vil savne dig i morgen. Oversat fra norsk efter »Jeg skal savne deg i morgen« af Charlotte Jørgensen. 332 sider. 199,95 kr. Lindhardt og Ringhof.

Selvom det er en kliché, har jeg altid nydt, når byboere bevæger sig ud, hvor kragerne vender, og mødes med sund skepsis af de indfødte, der instinktmæssigt rykker sammen mod udefrakommende. Sammenhold holder typisk, til den indtrængende roder op i myretuen ved at spørge ind til fortiden og stikke til de urgamle fjendskaber, der trives derude, hvor alle kender hinanden og ikke altid for det gode. Fortidens synder har det med at summe op, og så kan indtrængeren få en kile ind i de lokales forsvarsværk.

bobj
(f. 1947) anmelder og kommenterer dansk og udenlandsk litteratur, bl.a. historisk litteratur, science fiction m.m. Cand.mag i historie og litteraturvidenskab fra Københavns Universitet og fhv. undervisningsassistent, ekstern lektor og højskolelærer. Bo har skrevet for Weekendavisen siden 1982 og undervejs bidraget til bøger som Lystmord, Henrik Stangerup, I begyndelsen var lyset m.fl.